Jak zaprojektować dobrą stronę internetową?

Na czym skupić szczególną uwagę, a które elementy lepiej pominąć?

Poniżej przedstawiam kilka zagadnień kluczowych do zbudowania atrakcyjnej strony internetowej.

Przede wszystkim należy jasno powiedzieć, że najważniejszą kwestią w przypadku projektowania serwisu internetowego jest jego użyteczność i intuicyjna nawigacja. To właśnie od tych atrybutów serwisu uzależniona jest w dużym stopniu skuteczność prowadzonych z jego udziałem działań marketingowych.

Dobra strona internetowa RTM Studio

Treści i informacje na stronie internetowej

Niewiele osób wie, że około 55% użytkowników internetu wskazuje, że najczęstszym problemem na stronach jest odnalezienie informacji. Z kolei inne badania donoszą, że aż 30% wszystkich kliknięć w Internecie to kliknięcie przycisku „wstecz”. To świadczy najczęściej o błędnie zaprojektowanej nawigacji i nie zaspokojeniu potrzeb użytkownika – potencjalnego klienta.

Dostarczanie informacji

Należy pamiętać, że nadrzędnym celem każdej strony internetowej powinno być dostarczanie informacji. Dzisiaj nie wystarczy tylko posiadać stronę internetową, a w zasadzie można by się pokusić o stwierdzenie, że stronę www powinien mieć każdy, kto poważnie myśli o swojej działalności. Strona internetowa, musi oszczędzać Państwa czas i dostarczać odwiedzającemu pełnej i rzetelnej informacji na temat Państwa działalności.

Nawigacja

Należy wiedzieć, że użytkownicy internetu są z reguły bardzo niecierpliwi, wręcz leniwi, jeśli chodzi o kwestię poszukiwania informacji i przeglądania stron internetowych. Oczekują od Państwa możliwie najprostszej nawigacji oraz przewidywalnych elementów, które łatwo poprowadzą ich po stronie. Bardzo często poszukiwanie informacji w internecie wiąże się z chęcią zaoszczędzenia czasu.

W związku z tym nic dziwnego, że użytkownicy, którzy trafiają na daną stronę internetową oczekują szybkiego zdobycia informacji. Jeśli im tego nie umożliwimy wówczas z pewnością opuszczą ją i być może przejdą do serwisu konkurencyjnego. Warto uniknąć takiej sytuacji i zadbać o użyteczność Serwisu.

Dlatego też etap projektowania graficznego serwisu internetowego jest jednym z najważniejszych i powinien być poprzedzony starannym projektowaniem profesjonalnych układów funkcjonalnych, które zagwarantują intuicyjną nawigację i optymalne rozmieszczenie elementów na stronie.

Roboty Google

Należy pamiętać również, że Państwa stronę internetową odwiedzają roboty Google, które według pewnych kryteriów analizują merytoryczną zawartość treści umieszczonych na Państwa stronie www i na tej podstawie oceniają jej przydatność dla odwiedzających, co wprost przekłada się na pozycję na liście wyników wyszukiwania znalezionych przez tę wyszukiwarkę. Oczywiste zatem jest, że ograniczenie treści prezentowanych na stronie internetowej jedynie do krótkiego opisu prowadzonej działalności oraz danych kontaktowych nie jest dobrym pomysłem.

Forma zaprezentowania treści umieszczonych na stronie internetowej jest równie ważna. Użycie nieczytelnej czcionki, koloru o niskim kontraście, lub nieodpowiednie parametry tekstu mogą sprawić, że treść na stronie www będzie zupełnie nieczytelna, lub jej przeczytanie będzie wywoływało uczucie dyskomfortu.

Użyteczność i funkcjonalność strony WWW

Użyteczność strony internetowej to łatwość w posługiwaniu się i wygoda w obsłudze strony internetowej. Użyteczność wpływa na zadowolenie użytkownika serwisu, który z przyjemnością i łatwością poruszą się po naszej stronie www.

Strona www nie może być trudna w obsłudze. Jeśli odwiedzający w przeciągu kilku sekund nie znajdzie szukanych informacji na Państwa stronie internetowej, opuści ją i z dużym prawdopodobieństwem nigdy na nią nie wróci. Już na etapie tworzenia projektu strony internetowej należy zastanowić się nad tym jakich informacji odwiedzający będzie szukał na Państwa stronie internetowej i zapewnić mu, aby w kilka sekund mógł taką informację zdobyć.

Panuje przekonanie, że dobrze zaprojektowana strona internetowa pozwala użytkownikowi dotrzeć do szukanej informacji za pomocą trzech kliknięć i mimo iż niektóre badania wykazały, że część użytkowników jest bardziej uporczywa i nie poddają się nawet gdy do zdobycia pożądanej informacji potrzeba było wykonać nawet 12 kliknięć, to myślę, że zmuszanie odwiedzających do marnowania czasu na poszukiwanie może przynieść negatywne skutki.

Elementy nawigacyjne strony www powinny znajdować się zawsze w tym samym miejscu, a odwiedzający musi w intuicyjny sposób je odnaleźć.

Skuteczność przede wszystkim

Jak już zostało wspomniane – strona internetowa to przede wszystkim źródło informacji o firmie, jej produktach i usługach. Projektując stronę należy zadbać o jej optymalizację, by była szybko ładującym się serwisem WWW. Nowopowstały serwis musi być przyjaznym narzędziem nawet dla mniej doświadczonego użytkownika Internetu. W czasach, gdy już samo posiadanie strony internetowej było sprawą niezwykle prestiżową, można było sobie pozwolić na to by strona www dostarczała pewnej formy rozrywki.

Dziś ciężkie i długo odpowiadające strony z mnóstwem animacji nikogo nie cieszą i częściej niż zachwyt wywołują frustrację użytkowników, którzy zamiast w szybki sposób dostać się do treści witryny muszą długo oczekiwać na załadowanie się wodotrysków. W sposób oczywisty determinuje to wybór technologii wykorzystywanych do tworzenia stron internetowych.

Jeśli to zbudowania funkcjonalnej i atrakcyjnej strony internetowej spełniającej oczekiwania zleceniodawcy uda się wykorzystać jedynie HTML + CSS to powinniśmy na tym poprzestać.

Jeśli jednak chcemy nieco ożywić naszą stronę www, powinniśmy raczej korzystać z języka JavaScript i dość mocno ostatnio wspieranego jQuery niż z animacji Flash. Należy pamiętać, że tego typu skrypty wykonują się po stronie przeglądarki uruchomionej na komputerze użytkownika. Mimo iż komputery są coraz szybsze to jednak znaczna część użytkowników internetu nie zmienia komputera co roku i część z nich korzysta ze sprzętu mającego 3 i więcej lat, a nierzadko są to komputery z ubiegłego dziesięciolecia.

Opracował: Rafał Tyburowski