Jest to nazwa, której używa się do przekierowania użytkownika Internetu na odpowiedni serwer i odpowiednią usługę (strona internetowa, poczta elektroniczna itp.). Inaczej, domena internetowa jest adresem strony (np. www.nazwa-firmy.pl), który użytkownik wpisuje w pasku adresów przeglądarki internetowej.

Dobra domena internetowa

Jak zbudowana jest nazwa domeny internetowej?

Domena internetowa składa się z minimalnie dwóch elementów rozdzielonych kropką. Nazwa właściwa (kropka) rozszerzenie np. rtmstudio.pl. Będąc właścicielem domeny rtmstudio.pl, mogę używać subdomen czyli rozszerzenia nazwy domeny, która dokładana jest przed nazwę właściwą domeny. Przykład:
www.rtmstudio.pl – adres strony internetowej;
poczta.rtmstudio.pl – adres serwera poczty elektronicznej;
sklep.rtmstudio.pl – adres kierujący do sklepu internetowego.

Jednym słowem kupując domenę nabywają Państwo prawa do nazwy z danym rozszerzeniem oraz możliwości dokładania dowolnych „przedrostków” (sub-domen).

Istnieją dwa typy rozszerzeń domen:
– funkcjonalne (.com .net .org .info .edu .name .biz);
– krajowe (.pl .eu .it .uk .de).

Jak wybrać domenę?

W Polsce najpopularniejszym rozszerzeniem jest .pl. Często spotykane są także com.pl, .eu oraz .com. Ogólnie przyjęte zasady przy wyborze nazwy domeny to:
– powiązane z produktem, usługą, firmą lub osobą;
– możliwie bez znaków specjalnych (mimo, że istnieje taka możliwość);
– krótkie lub płynne do wypowiedzenia;
– łatwe do wypowiedzenia i zapamiętania;

Przy rejestracji domeny w celach komercyjnych (np. dla firmy, produktu, marki, sklepu) warto zarejestrować nazwę z możliwie dużą ilością rozszerzeń. Kiedy firma nabierze rozpędu istnieje ryzyko, że konkurencja przejmie domenę z innym rozszerzeniem.

Pomysł na domenę warto skonfrontować z najbliższym otoczeniem. Najlepiej zapytać o skojarzenia, posłuchać jak nazwa brzmi wypowiadana przez inną osobę. Zastanów się czy skutecznie będziesz mógł przekazać tą nazwę na spotkaniu lub podczas rozmowy telefonicznej.

Jak mam zarejestrować własną domenę?

RTM Studio będąc dostawcą profesjonalnych usług związanych z projektowaniem i wdrażaniem stron internetowych, oferuje również wszelkie usługi związane z obsługą domen. Zajmujemy się ich rejestracją, konfiguracją i utrzymaniem. Klientom, którzy skorzystali z innych naszych usług oferujemy wiele korzystnych rabatów!

Ile kosztuje własna domena?

RTM Studio oferuje następujące ceny domen:

Opracował: Rafał Tyburowski